czwartek, 9 października 2014

Olejowanie włosów

Metoda olejowania swoje korzenie ma w krajach azjatyckich. 
Praktykowana przede wszystkim przez Hinduski oraz kobiety z krajów arabskich gdzie z powodu wysokiej temperatury włosy jaki skóra głowy są narażone na szybkie wysuszanie. 
Olejowanie jest metodą niezwykle prostą chociaż wymaga cierpliwości. 
Tyle słowem wstępu, bo po co się rozpisywać :)
Przejdźmy do konkretów, gdyż one zapewne interesują Was bardziej.

Dla kogo przeznaczona jest ta metoda?

Oczywiście dla każdego. Nie jest istotne czy włosy są cienkie czy grube a nawet przetłuszczające się. Olejowanie odżywia każdy rodzaj włosów, nawet te bardzo zniszczone przez farbowanie czy prostowanie.
Nakładanie olejów na włosy nawilży je, zregeneruje, doda im blaski oraz sprężystości. Odpowiednio dobrane oleje nakładane na skórę głowy wzmocnią włosy, zapobiegną ich wypadaniu, łupieżowy i innym problemom skórnym.


Jaki olej wybrać?

No i tutaj już tak łatwo nie jest. Jednak nie zraźcie się lista którą zobaczycie poniżej ponieważ spróbuję przeprowadzić Was przez te tajemnicze oznaczenia.
Podstawą do wybrania najlepszego oleju jest przede wszystkim znajomość porowatości własnego włosa. O tym czym jest porowatość i jak ją określić pisałam tutaj --> Co to takiego ta porowatość włosa?.
Do poprawienia wyglądu włosów ( ogólna regeneracja) mogą posłużyć nam naturalne pojedyncze oleje. Jeśli szukamy oleju który ma działać np przeciw wypadaniu warto skupić się na gotowych mieszankach konkretnych składników ( wspomnę o nich później).

Oleje dzielimy na 3 grupy jednonienasycone, wielonienasycone oraz na nasycone + inne (masła)

Jeśli macie obawę jaki olej wybrać polecam zacząć od opcji " bezpiecznej" czyli grupy olei

jednonienasyconych których ilość kwasu Omega-9 będzie wysoka

Grupą olei "ryzykownych" jest grupa ostatnia czyli oleje nasycone. Są to ciężkie oleje przeznaczone do włosów których łuska przylega do siebie ( niskoporowate) przez co olej nie będzie wsiąkał głęboko we włosy. Oleje te sa bardzo ciężkie i u osób z włosami wysokoporowatymi mogą spowodować puszenie się włosów, przetłuszczenie, nie da pozytywnych wyników działania. Dlatego też olej kokosowy który uważany jest za najlepszy olej raczej nie będzie odpowiadać osobom w otwartą łuską włosa. Włosy niskoporowate są włosami bezproblemowymi dlatego też opisując metodę olejowania większą uwagę skupiam na włosach wysokoporowatych gdyż źle dobrane oleje lub metoda nakładania może nie dać pozytywnych skutków.

Także wiedząc jakie mamy włosy i czego oczekujemy możemy przystąpić do wybrania oleju dla siebie :)
a teraz głęboki wdech i .... nie taki diabeł straszny ;)


te oleje przeznaczone są przede wszystkim dla posiadaczek włosów wysokoporowatych. Zawierają one kwas oleinowy omega 9


JEDNONIENASYCONE
 
 kwasy oleinowe ---- kwasy linolowe --- kwasy nasycone
Olej z orzechów makadamii - 57% kwasu oleinowego [Omega-9] + 25% kwasu oleopalmitynowego [Omega-7] + 15% kwasy nasycone
 
Olej ze słodkich migdałów  - 67% kwas oleinowy [Omega-9]  +  25% kwas linolowy [Omega-6]
 
Olej awokado - 48-81% kwas oleinowy [Omega-9] + 6-18% kwas linolowy [Omega-6]Olej sezamowy - 50% kwas oleinowy [Omega-9] + 37% kwas linolowy [Omega-6]Olej arganowy - 48% kwas oleinowy [Omega-9] + 32% kwas linolowy [Omega-6]Olej z nasion papai - do 74% kwas oleinowy [Omega-9] + do 16% kwas palmitynowy [nasycony]Olej z miodli indyjskiej - 48% kwas oleinowy [Omega-9] + 34% kwasy nasycone [stearynowy i palmitynowy]+ 17% kwas linolowy [Omega-6]Olej tamanu 49% kwas oleinowy [Omega-9] + 12% kwas linolowy [Omega-6] + 27% kwasy nasyconeWIELONIENASYCONE


te oleje tak jak oleje jednonienasycone powinny dobrze współpracować z włosami wysokoporowatymi. Zawierają  kwas linolowy omega 6 i alfa-linolenowy omega 3
 kwasy oleinowe ---- kwasy linolowe --- kwasy nasycone

Olej z pestek winogron 70% kwasy wielonienasycone [Omega-6] + 13% jednonienasycone [Omega-9] 

Olej sojowy do 49% kwas linolowy [Omega-6]

Olej z wiesiołka 70-79% kwas linolowy [Omega-6] +10-12% kwas linolenowy [Omega-3]

Olej z ogórecznika lekarskiego 38% kwas linolowy [Omega-6] + 18-25% kwas gamma-linolenowy [Omega-6]

Olej z orzechów włoskich 74% kwas linolowy [Omega-6] + 10% kwas alfa-linolenowy [Omega-3] + 14% kwasy nasycone 

Olej z czarnuszki 58% kwas linolowy [Omega-6] + 24%kwas oleinowy [Omega-9] 

Olej kukurydziany 40-68% kwas linolowy [Omega-6] + 20-32% kwas oleinowy [Omega-9] 

Olej lniany (50-62% [Omega-3] + 16% kwas linolowy [Omega-6]

Olej z kiełków pszenicy 52-60% kwas linolowy [Omega-6] + 24-28% kwas oleinowy [Omega-9]


Olej konopny 56% kwas linolowy [Omega-6] + 19% kwas alfa-linolenowy [Omega-3]

Więcej informacji na temat oleju konopnego znajdziecie na portalu  droga do siebie .

NASYCONE + pozostałe


kwasy oleinowe ---- kwasy linolowe --- kwasy nasycone


Olej kokosowy 50-60% kwas laurynowy [nasycony]+ 15-20% kwas mirystynowy [nasycony] + 7% kwasu oleinowego [Omega-9] 
9
Masło shea 42% kwas stearynowy [nasycony] + 46% kwas oleinowy [Omega-9] 


Masło kakaowe  24-26% kwas palmitynowy + 35% kwas stearynowy + 38% kwas oleinowy


Olej rycynowy 85% kwas rycynolowy


Olej jojoba (wosk) [97% płynne estry woskowe] (67% kwas eikozenowy + 16% kwas erukowy + 15% kwas oleinowy [Omega-9]


Olej z pestek granatu 72% kwas punikowy [skoniugowany kwas linolenowy CLA]
Warto jeszcze wspomnieć o olejach indyjskich – czyli gotowych mieszankach olejów jakimi są na przykład


olejek sesa 
 
Składa się on z 18-tu bogatych w składniki odżywcze ziół, 5 olejków doskonale nawilżających włosy i mleka. Cała receptura przygotowana została według procesu Kshir Pak Vidhi, w którym zbilansowana mieszanka ziół połączona zostaje z mlekiem a następnie aktywowana poprzez 5 olejków. Olejek jest bogaty w witaminy C i E. Jest to środek powstrzymujący wypadanie włosów, stymuluje wzrost gęstszych, zdrowych i długich włosów, eliminuje łupież.[helfy.pl]Bhringraj 

został przygotowany w oparciu o zioło eclipta alba w połączeniu z innymi cennymi wyciągami z ziół na bazie olejku kokosowego. Polecany jest w przypadku wypadających włosów, łysienia i siwienia włosów. Działa odżywczo na skórę głowy. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek i sprawia, że włosy są miękkie i podatne na układanie. Olejek posiada właściwości chłodzące, uspokajające układ nerwowy, ma kojący zapach ziół i kokosa. [helfy.pl]


Amla
zawiera wyciąg z owoców amla (amalaki - agrestu indyjskiego),
nadaje włosom blask, wzmacnia, ochrania przed infekcjami skóry, usuwa łupież, przyśpiesza wzrost, zapobiega przedwczesnemu siwieniu i wypadaniu. UWAGA  amla przeznaczona jest do włosów od ciemny brąz do czarnych. Posiadaczki jaśniejszych włosów powinny zakupić amle gold która przeznaczona jest dla włosów od ciemnego blondu po jasny brąz. Panie z włosami blond powinny wybrać amlę jaśminową. Jest to bardzo ważne ponieważ olej amla przyciemnia włosy !
[helfy.pl] 
Oczywiście takich mieszanek jest o wiele więcej.


Mam nadzieję, że ten podział olejów Was nie przestraszył :) podałam to w takiej formie aby osoby które rzeczywiście chcą zagłębić się w metodę olejowania miały szersze pole do manewru przy wyborze olejów. Dla przykładu mając włosy wysokoporowate wybieramy olej kukurydziany który zawiera 20-32% Omega-9. Okazuje się, że pomimo różnych metod olejowania i różnego czasu trzymania oleju na włosach, olej ten nie daje nam pozytywnych rezultatów. W takim przypadku należy ominąć oleje z podobnym przedziałem zawartości kwasów oleinowych i wybrać na przykład olej ze słodkich migdałów który zawiera - 67%  Omega - 9. Tak samo będzie w drugą stronę jeśli mając włosy wysokoporowate olej ze słodkich migdałów nie okazał sie trafionym wyborem należy zejść do olejów z niższą zawartością Omega 9. 


Niestety muszę Was rozczarować,  nawet znając porowatość włosa nie da się dokładnie stwierdzić jaki olej będzie idealny.  Do wybory odpowiedniego trzeba dojść metodą prób i błędów chociaż wybierając olej z danej listy która podpowiada nam do jakiego typu włosa przeznaczony jest dany olej w pewnie sposób mamy ułatwiony wybór.


Ok teraz kolejna ważna informacja czyli

Jak olejować włosy? 


 Osobiście znam 3 metody olejowania


na sucho, przed myciem. Olej rozprowadzamy na całej długości włosów.  Ilość oleju zależny od długości jaki gęstości włosów natomiast ważna zasada brzmi : mniej znaczy więcej ! Nakładając zbyt dużą ilość oleju sprawimy tylko że będzie go ciężej domyć. Ja przy włosach o średniej gęstości za łopatki nakładam około 2 łyżeczek oleju.
 Czas jaki pozostawiamy olej na włosach również musimy ustalić indywidualnie. Włosy wysokoporowate raczej powinny być olejowane dość krótko od 30 min do 2-3 godzin natomiast oleje typu amla zostawiamy nawet na całą noc ponieważ on ma wniknąć w cebulki włosa. Jednak wszystko musi być pod kontrolą ponieważ nie każdemu służy długie olejowanie i może przynieść ono odwrotny efekt ( suche włosy, bardziej podatne na wypadanie - przy olejowaniu skóry) Przy gotowych mieszankach zazwyczaj optymalny czas producent podaje na opakowaniu. Jeśli zostawimy olej na zbyt długi czas włosy mogą się też puszyć.


Na włosach niskoporowatych olej można zostawiać na dłuższy czas ponieważ zamknięta łuska włosa sprawia że włosy tak bardzo go nie "piją"
na mokro, przed myciem. Wszystko tak samo wygląda jak w opcji powyżej tylko że olej nakładamy na włosy lekko zwilżone ( nie mokre) Do tego celu można użyć butelki np po starej odżywce w spray'u i wodą spryskać włosy. Metoda ta jest o tyle lepsza że na wilgotnych włosach olej rozprowadza się łatwiej, i z kilku źródeł wiem, że aby olej z małą ilością wody lepiej jest przyswajany.
olejowanie w misce. Metoda z której na pewno będą zadowolone osoby obawiające się nałożenia oleju na włosy.  Przy tej metodzie włosy zanurzamy w misce z wodą do której został dodany olej. Ilość oleju zawsze jest orientacyjna w zależności od ilości wody moim zdaniem na ilość wody pozwalającą na zanurzenie włosów wystarczy około 2 max 3 łyżek oleju. Włosy dokładnie moczymy i zawijamy w ręcznik. Po 2-3h normalnie myjemy włosy.


Oczywiście są też inne metody używania olejku np  nakładanie maleńkiej ilości na już umyte włosy natomiast nie jest to typowa metoda olejowania.


WAŻNE - po każdym olejowaniu włosy oczywiście dokładnie myjemy. Czasem będziemy musieli użyć szamponu 2 czy 3 razy jednak zapewniam że olej całkowicie zmywa się z włosów ;)

Zdaję sobie sprawę, że temat nie jest łatwy jednak jeśli któraś z Was ma ochotę spróbować olejowania a ma jakieś wątpliwości to zapraszam do kontaktu w komentarzach ;)


Zapraszam również na moją stronę na Facebooku   ;)

2 komentarze:

  1. Ja też uwielbiam olejowanie włosów :) Obecnie szaleję z Sesą i olejem arganowym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a jak wrażenia po sesa? aż wstyd przyznać ale nigdy nie miałam tego olejku :( zapraszam również do obserwowana bloga ;) Pozdrawiam

      Usuń