sobota, 11 października 2014

Komedogenność olejów - czyli wychodzimy na przeciw zapchanym porom

Jak dobrać olej do skóry aby nie zapychał oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie dowiecie się z dzisiejszego wpisu ;) Zapraszam

Zasada doboru ( pomijając właściwości) jest prosta.

Im olej jest  mniej komedogenny, tym lepiej i bezpiecznej. 

Komedogenność oleju to jego prawdopodobieństwa zapchania porów a więc do tworzenia zaskórników. Wiele razy rozmawiając z kimś na temat stosowania olejów dostaje pytanie czy oleje nie zapychają, i co z tłustą cerą. Moja odpowiedź zawsze jest taka sama i bardzo prosta, dobrze dobrany olej nie szkodzi a pomaga.
Niestety komedogenność nie tyczy się tylko olejów. Także inne składniki stosowane w kosmetykach są wysoko komedogenne, jednak dziś skupiamy się na olejach.Aby rozpoznać komedogenność danego oleju musimy wiedzieć jaka jest zawartość kwasów tłuszczowych w danym oleju.
Kwasy linolenowe zawarte w olejach odblokowują pory, jeśli mamy cerę skłonną do zapychania musimy zwracać uwagę aby oleje które wybieramy zawierały wysoka ilość kwasów linolenowych a mniejszą kwasów oleinowych.

Osoby ze skóra suchą, bez skłonności do zapychania oczywiście nie muszą przykładać tak wielkiej wagi do tego ponieważ jak wiadomo często stosowana na skórę suchą oliwa z oliwek czy olej kokosowy mimo sporej ilości kwasów oleinowych nie wyrządzają szkody.

Czyli ujmując w jednym zdaniu jeśli chcemy uniknąć zapychania i mamy tendencję do zapychania się skóry to  dostarczamy skórze kwasów wielonienasyconych, czyli linolowego i linolenowego.

Oprócz informacji z tabeli którą podam poniżej odsyłam Was również do postu o olejowaniu włosów  ( klik ) ponieważ w tamtym poście podawałam listę olejów z wyszczególnioną zawartością poszczególnych kwasów. Oleje ( naturalne)  które stosujemy do włosów są tymi samymi olejami które stosujemy do skóry dlatego też poprzedni post może być bardzo pomocny.
W tabeli zostały podane nazwy olejów wraz ze stopniem komedogenności a także informacją o prawdopodobieństwie podrażnienia skóry.

Komedogenność oraz stopień podrażnienia określamy skalą od 0 do 5
0 - Nie zatyka porów/ nie podrażnia
1 - niska komedogenność
2 - Umiarkowanie niska
3 - Średni
4 - Dość wysoka
5 - wysoka

olej 
komedogenność
prawdopodobieństwo podrażnienia
Olej z krokosza barwierskiego (krokoszowy) 0 0
Olej mineralny- Petrolatum 0 0
Olej arganowy 0 0

Olej konopny

0
Olej z nagietka 1 0
Olej rycynowy 1 0
Olej z pestek winogron 1 0
Squalan ( skwalen) 1 0
Olej z pestek granatu 1 0
Olej jojoba 1 0
Olej z pestek dzikiej róży 1 1
Olej sezamowy 2 0
Oliwa z oliwek 2 0
Olej tamanu 2 0
Olej z orzecha laskowego 2 0
Olej ze słodkich migdałów 2 0
Olej arachidowy 2 1
Olej z awokado 2 2
Olej kamforowy 2 2
Olej słonecznikowy 2 1
Olej z pestek moreli 2 2
Olej z wiesiołka 2 2
Olej z nasion drzewa sandałowego
2 0
Olej kukurydziany 3 0
Olej kokosowy 3 1
Olej z nasion bawełny 3 0-5
Olej sojowy 3 0
Olej z wątroby rekina 3
Olej z zarodków pszenicy 5 2
Masło kakaowe 4 0
Masło kokosowe 4 0


Zapraszam także do polubienia mojej strony na facebooku Kobiecy Klimat   oraz kliknięcia na pasku bocznym po prawej stronie "Dołącz się do tej witryny" dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z nowościami na blogu a ja będę wiedziała, że są osoby które chcą tego bloga czytać ;)