poniedziałek, 29 września 2014

Co to takiego ta porowatość włosa? 

Od dłuższego czasu przymierzam się aby przedstawić Wam moim zdaniem najlepszą pielęgnację włosów jaką jest olejowanie.

Jednak temat choć wydaje się prostu wcale taki nie jest i potrzebuje on najpierw omówienia tematu porowatości włosa. Bez tej wiedzy olejowanie włosów może okazać się kompletną klapą i nie będziecie zadowolone z efektu. Postaram się w najprostszy sposób przekazać Wam informację o co w tym wszystkim chodzi :)


Także zaczynamy.
Czym jest porowatość włosa.

Jest to sposób ułożenia łusek naszego włosa.

Wyróżniamy 2 główne stopnie porowatości – wysokoporowate i niskoporowate.

Włosy wysokoporowate to takie gdzie łuski włosów są rozchylone i nie przylegają do siebie.

Włosy niskoporowate to takie gdzie łuska włosa jest zamknięta i przylega do siebie.Omówmy więc oba typy.


Włosy wysokoporowate są z często kręcone, falowane choć nie jest to regułą. Otwarta łuska włosa sprawia, że włosy są sianowate i reagują na wilgoć, szybko ją chłoną i puszą się. Włosy te dość długo schną, szybko wchłaniają nałożone na nie produkty. Łatwo się układają i są podatne na zabiegi fryzjerskie.Włosy niskoporowate będą zachowywać się odwrotnie do wysokoporowatych. Są to z refuły włosy proste o idealnie domkniętej łusce. Błyszczące się i nie puszące. Często określane jako śliskie i lejące się. Włosy takie stosunkowo szybko schną i niezbyt szybko reagują na wilgoć. Ciężko upiąć je w misterną fryzurę, mogą także nie reagować na farbowanie.

Wydawałoby się proste ale jak to sprawdzić?

Otóż domowych metod jest kilka. W internecie najbardziej popularne są:

  1. Test szklanki - Kilka włosów wrzucamy do szklanki lub pojemnika z wodą. Jeżeli opadną dość szybko możemy stwierdzić że struktura włosa jest wysokoporowata. Włosy te szybko "opiły się" wody i opadły na dno. Jeśli włosy opadają powoli prawdopodobnie są niskoporowate. Ważne aby włosy do testu były czyste. Pozbawione jakichkolwiek środków do stylizacji lub odżywek.
  1. Test z mąką – potrzebujemy miseczkę z mąką oraz kilka włosów. Włosy zanurzamy w mące, wyjmujemy i zdmuchujemy nadmiar mąki. Jeżeli  pozostanie na nich mąka, włosy są wysokoporwate. Do włosów o strukturze niskoporowatej mąka się nie przyklei.
  1. Schnięcie włosów – wysokoporowate szybko schną a niskopoorwate znacznie dłużej.
  1. Olej kokosowy – włosy wysokoporowate nie znoszą ( z reguły) olejku kokosowego. Jest to ciężki olej który oblepiając łuskę włosa wysokoporowatego sprawi że będą one obciążone i tłuste. Zupełnie inaczej na olej kokosowy reagują włosy niskoporowate :)

Tak pokrótce można by omówić tą tematykę. Dzięki określeniu porowatości włosa można dobrać do nich odpowiedni olej o czym będę pisać w kolejnych postach.

Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby na określenie porowatości to piszcie :) a tak w ogóle wiecie jaki jest Wasz tym włosa?