piątek, 18 września 2015

Ałun w sztyfcie Avebio - naturalny dezodorant

Co tu ukrywać kochani, jesień zbliża się wielkimi krokami i dosłownie czuć jej powiew na karku. Oby tylko słońca nam nie zabrakło i deszczu było mało a nawet ta pora roku może być wspanniała a z pewnością jest ona najbardziej malowniczą ze wszystkich pór. Jednak nie o pogodzie dziś będzie a o dezodorancie. W dodatku nie takim zwykłym bo 100% naturalnym, a jeśli chcecie wiedzieć czym różni sie dezodorant od antyperspirantu to czytajcie dalej.... uprzedzam, że to będzie długi wpis.


Zacznijmy od tego czym jest dezodorant a czym antyperspirant bo to ogromna różnica a czesto sa te produkty mylone.


Antyperspirant zapewnia ochronę przez cały dzień nawet przy nadmiernym poceniu się. Może jednak brudzić ubranie.Oprócz substancji redukujących liczbę drobnoustrojów na skórze, zawiera związki ograniczające potliwość. Są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe. W połączeniu z wilgocią obecną na skórze i pod wpływem temperatury antyperspiranty przekształcają się w postać żelu, który zwęża ujście gruczołów potowych, ograniczając wydostanie się potu na zewnątrz. Nie powodują zatkania gruczołu, tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie się. W ciągu kilku dni żel jest usuwany i wymywany z powierzchni skóry. Zatem antyperspirant działa dłużej niż dezodorant. Zwiększa to działanie przyjemnego zapachu. [źródło portal.abczdrowie.pl]

Głównym zadaniem dezodorantu jest zapobieganie rozwoju bakterii, które rozkładają pot i powodują nieprzyjemny zapach. Oprócz substancji antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych, dezodoranty zawierają substancje zapachowe, które mają tuszować zapach potu. I tu pojawia się problem.
Zapach dezodorantu może się kłócić z zapachem perfum, których używamy. Dlatego
w takim przypadku bezpieczniej będzie stosować dezodorant bezzapachowy lub taki, który posiada taką samą nutę zapachową, co perfumy. Co więcej, substancje zapachowe mogą podrażniać skórę i uczulać. Dlatego osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii powinny sięgać po
kosmetyki hipoalergiczne i bezzapachowe [źródło portal.abczdrowie.pl]


Produktem, który testowałam przez końcówkę lata czyli od sierpnia jest dezodorant a dokładniej kryształ ałunu marki Avebio.Opis
Ałun potasowy jest naturalnym kryształem występującym w różnych miejscach Ziemi słynącym głównie ze swoich właściwości antyseptycznych. Pierwsze wzmianki o stosowaniu ałunu jako naturalnej ochrony przed potem można znaleźć w starożytnych Chinach i Egipcie. Był szeroko stosowany również przez antycznych  Greków i Rzymian. W starożytnym Rzymie rozpowszechniono ałun potasowy zarówno jako dezodorant jak i kryształ leczniczy.
Jak działa ałun?
 • Antybakteryjnie i antyseptycznie - tworzy środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach.
 • Ściągająco -  tworzy niewyczuwalny filtr na skórze i nie jest absorbowany przez skórę.
 • Nie blokuje porów.
 • Nie powoduje ciemnych przebarwień na skórze.
 • Nie pozostawia śladów na ubraniu (ani jasnych ani ciemnych).
 • Nie uczula i nie podrażnia, dlatego polecany jest alergikom zamiast tradycyjnych dezodorantów.
 • Jest bezzapachowy.
W jaki sposób można wykorzystać kryształ ałunu?
 • Podstawowe i najpopularniejsze zastosowanie ałunu to oczywiście ochrona przed nieprzyjemnym zapachem związanym z poceniem się.
 • Można go również użyć w przypadku drobnych skaleczeń i zacięć przy goleniu. Tamuje krwawienie i przyśpiesza gojenie.
 • Łagodzi podrażnienia skóry, dlatego polecany jest po depilacji lub goleniu, przy wrastajacych paznokciach, przy ukąszeniach owadów i przy opryszczce wargowej.
 • Działa kojąco na poparzenia słoneczne.
 • Wspomaga gojenie i zabliźnianie wyprysków.
W jaki sposób używać ałun?
Używanie ałunu jest bardzo proste i wygodne. Końcówkę kryształu zwilżamy letnią wodą i przecieramy kilkukrotnie wybrane miejsca (pachy, stopy, miejsca po depilacji, drobne zacięcia).
Jak działa ałun i czy jest skuteczny?
Trzeba pamiętać o tym, że ałun nie zablokuje porów i co za tym idzie nie spowoduje, że skóra będzie sucha. Pocenie się jest naturalnym procesem i ałun tego absolutnie nie zaburza. Środowisko wytworzone przez ałun spowoduje jednak, że niezależnie od intensywności pocenia się nie powstanie nieprzyjemny zapach. Użycie ałunu zabezpiecza nas przed nieprzyjemnym zapachem praktycznie na cały dzień.
Jakiej wielkości jest kryształ ałunu?
Oferujemy kryształ ałunu o wadze 60 gram.
Jaka jest wydajność kryształu?
Jest skuteczny i bardzo wydajny, gdyż starcza średnio na około rok stosowania (przy codziennym używaniu).
Czy ałun jest w opakowaniu?
Tak. Kryształ jest w plastikowym opakowaniu z zakrętką. Dzięki temu ma ochronę przed stłuczeniem.
Jest łatwy w przechowywaniu.
Jaki jest skład ałunu?
Składniki: Potassium Alum. Nie zawiera parabenów, alkoholu, zapachów, barwników i konserwantów.
Czy ałun ma  termin przydatności?
Tak. Jest to 12 miesięcy od pierwszego użycia. W praktyce jednak trudno mówić o "zepsuciu się" kryształu.
[źródło: avebio.pl]


Tyle z informacji od producenta. Nie będe się już rozpisywać bo i tak długi ten post więc szybko podsumujmy. TAK ałun działa dokładnie tak jak obiecuje  producent. W moim przypadku kiedy potliwość nie jest wysoka użycie ałunu sprawia, że przez cały dzień nie odczuwam zapachu potu. Owszem wciąż się pocę ponieważ ałun hamuje działanie bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach i nie  niweluje samego procesu pocenia się. Ałun nie zostawia także żadnego śladu na ubraniach. Jest kompletnie niezauważalny na skórze. 

Choć ja swój ałun używam głownie jako dezodorant ma on wiele innych zastosowań
- hamuje krwawienie po zacięciu się
- łagodzi podrażnienia skóry
- zastosowany po ukąszeniu owadów odkaża i zmniejsza swędzenie
- użyty po depilacji zapobiega podrażnieniu i wrastaniu włosków
- posiada zalety ściągające i zabliźniające
Jeśli przez cały czas używaliśmy innych antyperspirantów czy dezodorantów i chcemy zmienić je na ałun warto wiedzieć, że na początku, zanim organizm przestawi się na taką naturalną pielegnację i odzyska równowagę po chemicznych produktach może minąc około miesiąca. Przez ten czas możemy odczuwać, że pocimy się bardziej niż dotychczas. Na jednym z blogów czytałam, że przez pierwsze dni najlepiej jest używać ałun 2x w ciągu dnia - zawsze na czyste pachy. 
Ja jestem bardzo zadowolona z ałunu i na chwilę obecna nie używam antyperspirantów.  Jest to produkt wart wypróbowania.
W UK można go kupic w sklepie Monmag Beauty.
Jeśli mieliście okazje stosować naturalne dezodoranty napiszcie w komentarzu jakie są Wasze odczucia i które środki wolicie - dezodoranty czy antyperspiranty