wtorek, 11 listopada 2014

Jak należy przechowywać perfumy aby się nie zepsuły? Wydawałoby się, że to zupełnie proste. Stawiamy perfumy na komodzie, toaletce, w szafce w łazience czy innym miejscu w którym są pod ręką i przy okazji ładnie wyglądają. 
Niestety jest to ogromny błąd. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że perfumy tak samo jak i inne kosmetyki powinny być przechowywane w określony sposób. Dlatego dziś dowiecie się jak to zrobić aby zachować ich trwałość na dłużej.

Perfumy mają czterech podstawowych wrogów które im szkodzą. Należą do nich
  • temperatura
  • powietrze
  • wilgotność
  • światło

1. Temperatura

Jest to zdecydowanie największy wróg naszych perfum. Jedna z zasad mówi  "przechowuj perfumy tak, aby nie były narażone na zmiany temperatur".  Zasada ta łamana jest w przypadku kiedy trzymamy perfumy w lodówce ( są do tego specjalne lodówki takie jak np do wina) a później wyjmujemy je i zabieramy np na wyjazd, do pracy itd. Kolejny przypadek łamania tej zasady to oczywiście przechowywanie perfum w łazience. Wydawałoby się to idealne miejsce jednak kiedy bierzemy prysznic, kąpiel temperatuta w łazience nagle wzrasta a później opada co negatywnie wpływa na trwałość perfum. 
Druga zasada dotycząca temperatuty to "im zimniej, tym lepiej". Dlatego też kolekcjonerzy oraz posiadacze drogich i limitowanych flakonów perfum przechowują je we wspomnianych lodówkach gdzie panuje temperatura około 16 stopni Celcjusza, jednak tutaj zdania co do "dobrej" temperatury są podzielone.
Jeśli nie mamy w planach przechowywać perfum przez kilka czy nawet kilkanaście lat wystarczy, że będziemy trzymac je w temperaturze pokojowej.
 WAŻNE  perfum nie należy przechowywać w lodówce jaką mamy w kuchni. Jest w niej zbyt wysoka wilgotność.2. Powietrze

Jeśli mamy perfumy z atomizerem  tym wrogiem nie musimy sie martwić. Natomiast jeśli posiadamy perfumy które atomizera nie posiadają musimy pamietać, że szkodliwie wpływają na nie między innymi tlen, woda, tlenki azotu oraz tlenki siarki. Tlen w połączeniu ze światłem utlenia związki zapachowe i wpływa na jakość oraz trwałość perfum. Najprostrzym rozwiązaniem byłoby przelanie perfum do buteleczek z atomizerem.


3. Wilgotność

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Największą wilgotność mamy w łazience dlatego jest to najgorsze miejsce do przechowywania perfum.   Także przechowywanie w nieodpowiedniej lodówce czy innych miejscach gdzie wilgotność powietrza jest wysoka narażamy perfumy na szybsze zepsucie.

4. Światło

Perfumy nie lubią żadnego światła, ani sztucznego ani dziennego. 
"Mówiąc bardzo prosto - światło to taki mały pocisk. Kiedy pocisk trafia w cząsteczkę związku zapachowego, to może ją po prostu zniszczyć lub zmienić w inną. W ten sposób perfumy zaczynają się psuć."
Aby nie narażać perfum na ten czynnik należy oczywiście przechowywać je w ciemności lub przynajmniej w miejscu zaciemnionym.

Podsumowując

  • Perfumy trzymamy z dala od światła, wilgoci, nieodpowiedniej temperatury i powietrza.
  • Perfum nie trzymamy na leżąco. Powinny stać w pozycji pionowej.
  • Perfumy które są używane codziennie nie powinny stać w lodówce.
  • Najlepiej trzymać perfumy w oryginalnym opakowaniu ( kartoniku), który chroni je przed szkodliwymy czynnikami
  • Nie przechowujemy perfum w łazience ! To najgorsze z możliwych miejsc. Są tam narażone na wszelkie możliwe czynniki.   

Dobrym miejscem na przechowywanie perfum jest szuflada.  Najlepiej gdyby perfumy dodatkowo były w oryginalnych opakowaniach wtedy z pewnością przedłużymy ich żywotność. Dobrze przechowywane perfumy będa służyć nam latami, nie tylko przez okres przydatności podany przez producenta. Przez długi czas sama również trzymałam perfumy w kartonikach w szufladzie. Jednak było to dla mnie dość nieporęczne i nie bardzo mogłam sobie pozwolić na zajęcie szuflady perfumami. W tej chwili moje perfumy stoją na komodzie tak jak poniżej pokazuje zdjęcie. Myślę, że nie jest to dla nich najgorsze miejsce. Nie są narażone na prawie żadne czynniki szkodzące. Miejsce jest zaciemnione, z dala od okna a biorąc pod uwagę fakt iż jest to sypialnia nie są też narażone na mocne, sztuczne światło gdyż takiego w tym pokoju nie używam. Zdjęcie zostało rozjaśnione gdyż inaczej naprawdę mało co byłoby widać.
Jak Wy przechowujecie prefumy? Trzymacie się zasad, znacie je, czy może nie zwracacie na nie uwagi i stawiacie na wygodę w użytkowaniu? :)